دوشنبه، 4 شهریور، 1398    جديدترين به روز رسانی: 1398-05-31 16:12
تهران    |  نیویورک    |  توکیو    |      GMT

آیکن اخبار مهم سر تیتر خبرها:
  » فارکس چیست؟

فارکس چیست؟  1.
بازار فارکس

فارکس مخفف دو کلمه FOreign EXchange یا بازار جهانی تبادل ارزهای خارجی است. فارکس بزرگترین و کارا ترین بازار مالی جهان با گردش روزانه دو هزار میلیارد دلار است که چهل درصد کل تجارت الکترونیک جهان را نیز شامل می شود. فارکس بر خلاف بازار های سهام متمرکز نیست ومبادلات از طریق اینترنت و سایر وسائل ارتباطی بین فعالان مختلف بازار در نقاط مختلف جهان انجام می شود. به همین دلیل 24 ساعت شبانه روز طی پنج روز هفته فعال است. چهار ارز عمده جهان دلار آمریکا ، پوند انگلیس ، فرانک سوئیس و ین ژاپن هستند که عمده حجم معاملات مربوط به این چهار ارز است. مهمترین بازار های جهان به ترتیب اهمیت بازار لندن ، نیویورک و توکیو هستند و بیشترین نوسانات فارکس نیز در ساعات اولیه فعالیت این بازار ها روی می دهد و در ساعات دیگر نوسانات فارکس کمتر است. ساعات افتتاح این بازار های عمده به وقت تهران از قرار زیر است :

توکیو : 03:30

لندن :  11:30 

نیویورک :  16:30

 

بدلیل جحم بسیار زیاد فارکس ، حداکثر نقد شوندگی در این بازار وجود دارد و رانت های اطلاعاتی در حداقل قرار می گیرد. بنابراین کلیه معامله گران از فرصت های برابر در فارکس برخوردارند که در بازار های دیگر کمتر دیده می شود و تنها توانائی هر معامله گر است که سود یا زیان او را مشخص می کند.

فعالان عمده این بازار عبارتند از دولتها و بانکهای مرکزی، بانکها و سایر نهاد های مالی، شرکتهای بزرگ، معامله گران و سفته باز ها، مصرف کنندگان ارزهای خارجی نظیر اشخاص ، تجار کالا و شرکتها. برای انتقال سرمایه ، تبادل کالا و گردشگری همواره تبدیل ارزها مورد نیاز است و به همین دلیل بازار فارکس هیچگاه متوقف نمی شود.

2. 
بازار  CFD

CFD
مخفف سه کلمه Contract For Difference یا قرارداد بر اساس تغییر قیمت است. در این بازار سهام ، شاخص ها و کالا بصورت مجازی و بر اساس تغییرات قیمت معامله می شوند.


3. 
لوریج و مارجین

کارگزاران به منظور افزایش حجم معاملات معامله گران و در نتیجه افزایش سود خود ، به آنان اعتباری تا چند صد برابر سرمایه هر معامله گر تخصیص می دهند که در طی روز هیچگونه هزینه ای نیز برای معامله گر ندارد. معامله گر می تواند با استفاده از لوریج سود خود را نیز به همان نسبت افزایش دهد و یا در مقابل زیان خود را چندین برابر سازد. بزرگترین ریسک این بازار نیز در همین لوریج نهفته است چون یک زیان نیم درصدی با لوریج 200 می تواند کل سرمایه یک معامله گر را طی چند ساعت به باد دهد.

مارجین نیز مبلغی از حساب معامله گر است که درگیر معاملات است و لوریج به آن تعلق گرفته است.


4.
اسپرد و کمیسیون

اسپرد به معنی تفاوت قیمت خرید و فروش یک کارگزار است که شامل سود کارگزار و بانک ها یا نهاد های مالی دیگری است که کارگزار با آنها خرید و فروش می کند. در مقابل معامله گر در صورت انجام یک خرید و یک فروش به طور همزمان به اندازه اسپرد زیان می کند. واحد اندازه گیری اسپرد پیپ نامیده می شود که معادل رقم آخر قیمت یک جفت ارز یا هر چیز دیگری است که معامله روی آن انجام می شود. مثلا اگر قیمت خرید جفت ارز EUR/USD 1.2000 و قیمت فروش 1.2002 باشد اسپرد این کارگزار برای این جفت ارز دو پیپ است. ممکن است کارگزار علاوه بر اسپرد یک هزینه ثابت هم دریافت کند که کمیسیون گفته می شود. مثلا به ازاء هر معامله 10 دلار کمیسیون از صاحب حساب اخذ شود. با وجود اینکه اسپرد و کمیسون درصد کمی از حجم معامله را شامل می شوند ولی نسبت به موجودی حساب یک معامله گر مبالغ کاملا قابل توجهی هستند.


5.
جفت ارز ها

هر معامله بازار فارکس در واقع شامل دو معامله معکوس روی دو ارز مختلف است. وقتی که زوج ارز EUR/USD را بخریم ، در واقع یورو را خریده و دلار را فروخته ایم . به همین دلیل این بازار دو طرفه است و می توان ابتدا یک زوج ارز را فروخت و سپس با خرید تسویه نمود.


6. 
واحد معامله و سود و زیان در فارکس

واحد معامله یک جفت ارز 100000 واحد یا یک لات است. معمولا به ازاء هر پیپ تغییر قیمت معادل ده واحد ارز دوم زوج ارز معامله شده سود یا زیان حاصل می شود. مثلا اگر یک لات EUR/USD به قیمت 1.2000 خریده و به قیمت 1.2001 فروخته شود ده دلار سود حاصل می گردد که به آن ارزش هر پیپ گفته می شود.


 7.
پوزیشن

به یک معامله باز در بازار فارکس پوزیشن گفته می شود. با انجام یک معامله در جهت معکوس می توان پوزیشن را بست.


8.
سواپ

در صورتی که یک پوزیشن در ساعت 24 پلتفرم بروکر باز باشد برای نگهداری آن هزینه ای اخذ می شود که به آن سواپ گفته می شود. این هزینه در بروکر های مختلف متفاوت است و در اکثر موارد با اختلاف نرخ بهره جفت ارز معامله شده متناسب است. همچنین بعضی از بروکر ها سواپ مثبت هم دارند. بروکر هائی هم هستند که حساب های بدون سواپ ارائه می کنند. (نظیر northfinance به درخواست مشتری)


9.
مارجین کال

در صورتی که پوزیشن های شما آنچنان به سمت ضرر برود که موجودی شما از مارجین مورد نیاز کمتر باشد و بروکر بیم داشته باشد که با ادامه این روند حساب شما صفر شود و بروکر مجبور شود بقیه زیان را خود متقبل شود ، یک یا تمام پوزیشن های شما را می بندد و از ادامه ضرر جلو گیری می کند که به این حالت مارجین کال گفته می شود.

 
  10.
انواع دستورات

  
یا حد سودtake profit : این دستور در صورت رسیدن یک معامله به مقدار مشخصی از سود معامله را بسته و سود را به حساب عامله گر واریز می کند.


  stop loss
یا حد زیان : این دستور با رسیدن زیان یک معامله به یک حد مشخص معامله را بسته و زیان مربوطه را از حساب معامله گر کسر می کند. استفاده از این دستور به منظور اجتناب از زیان های بیشتر می باشد.


  sell limit :
در صورت رسیدن قیمت به مقداری خاص (بالاتر از قیمت فعلی)  فروش انجام می دهد.


sell stop :
با رسیدن قیمت به مقداری خاص ( پائین تر از قیمت فعلی) فروش انجام می شود. از این دستور برای همسو شدن با روند های منفی استفاده می شود.


buy limit  :
با رسیدن قیمت به مقداری خاص ( پائین تر از قیمت فعلی) خرید انجام می دهد

ادامه مقالات آموزشی فارکس

0060129131009 | 0060129131009 | درخواست تماس تلفنی رایگان | ایمیل های ما
تلفن تماس : 0060 129 131009 , 0060 327 884904